نوشته شده توسط : مهندس ساناز گرشاسبی (84/10/3)

كلمات كليدي : رزولوشن ، تفاوت نرم افزار هاي وكتور و بيت مپ ، نحوه ذخیره سازی فایلهای تصویري ، آشنایی با فرمت های تصاویر ، نحوه ذخیره سازی فایلهای ودئویی ، آشنایی با فرمت های تصاویر  ، نحوه ذخیره سازی فایلهای صوتی (Audio) ، آشنایی با فرمت های صوتی ، آشنايي با فرمت هاي PSD , TIF , JPG , GIF , PNG , WMA

  

فهرست مطالب

خلاصه مقاله :

 

مقدمه :

 


فصل اول

 

بخش اول : نحوه ذخیره سازی فایلهای تصویری

 

فصل اول ، بخش دوم : آشنایی با فرمت های تصاویر

 


فصل دوم

 

بخش اول : نحوه ذخیره سازی فایلهای ودئویی

 

بخش دوم : آشنایی با فرمت های تصاویر

 


فصل سوم

 

بخش اول : نحوه ذخیره سازی فایلهای صوتی (Audio)

فصل سوم ، بخش دوم : آشنایی با فرمت های صوتی

 

 

نتیجه گیری

 

منابع و مراجع

 

خلاصه مقاله :

    در طی این مقاله به صورت اجمالی به بیان شیوه ذخیره سازی صوت و تصویر (عکس و ویدئو) و بیان ویژگی ها و تفاوت های فرمت های مختلف چند رسان های پرداخته شده است.

    این مقاله از سه فصل و هر فصل از سه بخش تشکیل شده است.بخش اول از فصل اول به بیان شیوه های ذخیره سازی عکسها و بخش دوم این فصل به معرفی فرمت های ذخیره سازی عکسها میپردازد.در بخش اول از فصل دوم در باره فایلهای ویدیئویی و نحوه ضبط و نمایش آنها بحث شده است و بخش دوم از فصل دوم فرمت های مختلف ویدئویی را بیان میکند.فصل سوم نیز در بخش اول به بیان شیوه ذخیره سازی صوت و در فصل دوم به معرفی تعدادی از فرمت های صوتی میردازد.

 مقدمه :

    تا پیش از سال 1990 امکانات پخش مولتی مدیا در کامپیوتر های خانگی وجود نداشت و تهیه یک سیتم مجهز به امکانات چند رسانه ای هزینه زیادی در بر داشت ولی پس از سال 1990 کامپیوتر ها در زمینه پخش و ضبط مولتی مدیا متحول شدند و امروزه ساده ترین دستگاه های خانگی نیز توانایی پخش صوت و تصویر را دارند.

    به موازات پیشرفت امکانات سخت افزاری پخش مولتی مدیا ، تکنیک های نرم افزاری گسترده ای نیز جهت ضبط ، فشرده سازی و پخش فایلهای چند رسانه ای بوجود آمده است .

 در طی این مقاله به بیان مسائل نرم افزاری پیرامون ذخیره سازی مولتی مدیا پرداخته شده است 

 

فصل اول ، بخش اول : نحوه ذخیره سازی فایلهای تصویری

   يك تصوير چه از طريق نرم افزار هاي گرافيكي خلق شده باشد ، چه يك عكس اسكن شده باشد و چه از طريق يك دروبين ديجيتال گرفته شده باشد ، ميتواند در فرمت هاي گرافيكي متفاوتي ذخيره شود.

فايلهاي تصويري وكتور و بيت مپ

 فايلهاي گرافيكي به دو نوع برداري (Vector) و بيت مپ (Bitmap) تقسيم ميشوند

فايلهاي وكتور

   در نرم افزارهاي وكتور هر آبجكتي به وسيله معادلات رياضي كه اندازه ، شكل ، رنگ ، طرح و موقعيت آن آبجكت را بيان ميكنند بوجود مي آيد. بنابر اين فايلهاي تصويري وكتور شامل كد هاي رياضي ميباشد و برنامه هاي گرافيكي براي نمايش تصاوير ميبايست اين كد ها را رندر كرده و نتيجه را روي صفحه نمايش نشان دهند.

   فايلهاي وكتور داراي ويژگيهاي بسيار با اهميتي ميباشند.اول اينكه حجم فايلهاي وكتور بسيار كم ميباشد  و مهمتر اينكه كيفيت تصوير فايلهاي وكتور با بزرگنمايي كاهش نمييابد چراكه در هنگام بزرگنمايي ، كد ها مجددا رندر شده و تصوير در سايز بزرگتر از نو ترسيم ميشود. اين در حالي است كه تصاوير بيت مپ در هنگام بزرگنمايي كيفيت خود را از دست ميدهند.

 

Zoom in >>
Vector Shape

 

 

 

Zoom in >>

Bitmap Shape

 

   البته اين ويژگي فايلهاي وكتور فقط در باره اجسامي صدق ميكند كه در داخل نرم افزار هاي وكتور ترسيم شده باشد بنا بر اين اين فرمت ها جهت ذخيره سازي فايلهايي كه تصاوير تهيه شده توسط دوربين هاي ديجيتال يا تساوير اسكن شده ميباشند مناسب نيستند.

   يكي از معايب فايلهاي وكتور امكان ايجاد تغييرات نا خواسته در آنها در هنگام انتقال از يك سيستم به سيستم ديگر ميباشد.اين تغييرات ميتواند شامل بهم ريختگي فونت ها و يا تغيير در محل قرار گيري اجسام نسبت به يكديگر ميباشد.

   از ديگر معايب فايهاي وكتور نياز به نرم افزار ساخت آن تصوير در هنگام باز كردن آن ميباشد.به عنوان مثال براي باز كردن يك فايل تصويري كه در نرم افزار Corel Draw ويرايش 12 بوجود آمده باشد حتما به همان نرم افزار با همان ويرايش نياز ميباشد (ويرايش هاي بالا تر فايلهاي ايجاد شده در ويرايش هاي پايين تر را باز ميكنند ولي عكس اين قضيه صادق نيست) البته برخي از نرم افزارهاي برداري توانايي وارد نمودن تصاوير برداري ايجاد شده در برخي ديگر از نرمافزارهاي برداري را دارا ميباشند.تقريبا هيچيك از نرم افزارهاي نمايش عكس مانند ACD See قادر به نمايش فايلهاي وكتور نيستند.

تقريبا تمامي نرم افزارهاي ترسيم 3 بعدي ، جهت ترسيم اجسام از متد هاي برداري استفاده ميكنند.

   برخي از نرم افزارهاي معروف ساخت تصاوير وكتور كه به صورت گسترده اي جهت طراحي مورد استفاده قرار ميگيرند عبارتند از :

كمپاني سازنده

نرم افزار

Corel Suit

Corel Draw

Macromedia

Freehand

Adobe

Illustrator

 فايلهاي بيت مپ :

   در فايلهاي بيت مپ ، صفحه اي كه تصوير روي آن ترسيم ميشود مانند يك صفحه شطرنجي با دانه هاي ريز ميباشد كه هر خانه بسته به نوع تصوير داراي رنگ خاصي ميباشد.

   كيفيت تصاوير بيت مپ به تعداد رنگ مورد استفاده در تصوير و نيز ميزان ريزي دانه هاي آن بستگي دارد.به اين ميزان ريزي يادرشتيResolution  گفته ميشود گه اصلي ترين عامل تعيين كيفيت و نيز حجم فايل ميباشد.واحد بيان Resolution ، DPI ميباشد (نقطه در اينچ - Dot Per Inch) . هرچه DPI يك تصوير بالاتر باشد كيفيت و حجم آن بالا تر بوده و در هنگان بزرگنمايي كيفيت آن كمتر افت ميكند.

   برخي از فرمت هاي زخيره سازي بيت مپ نيز مانند فايهاي وكتور تنها در نرم افزار خالق خود قابل ويرايش ميباشند (مانند فرمت PSD كه مخصوص نرم افزار Photo Shop ميباشد) اما اغلب نرم افزارهاي نمايش عكس توانايي نشان دادن كليه فايلهاي بيت مپ را دارند.

 

فصل اول ، بخش دوم : آشنایی با فرمت های تصاویر

 فایلهای تصویری با فرمت های متفاوتی در کامپیوتر ذخیره میشوند که به معرفی تعدادی از آنها میپردازیم

 

GIF  :

 نام کامل : Graphics Interchange Format

پسوند ها : .gif

کمپانی سازنده : CompuServe

سال ساخت : 1987

    فرمت GIF از معروف ترين فرمت های ذخيره سازی تصاوير ميباشد که به صورت بسيار گسترده در صفحات وب مورد استفاده قرار ميگيرد. اين فرمت دارای پالت رنگ 8 بيتي ميباشد (256 رنگ) که باعث میگردد تا فایلها در حجم های بسیار پایین دخیره شده و جهت استفاده در صفحات وب و انتقال از طریق E-mail و خطوط تلفن مناسب باشد.البته به دلیل همین تعداد رنگ محدود ، کیفیت تصاویر در فایلهای GIF افت کرده و این فرمت برای انجام کارهای چاپی مناسب نمی باشد.

   هر فایلGIF  دارای یک جدول رنگ میباشند که شامل تمام رنگهایی است که در آن فایل مورد استفاده قرار گرفته است.فایلهای GIF دارای دو ویرایش (Version) مختلف می باشد :GIF87a    و GIF89a که هر یک دارای ویژگی های بسیار با اهمیتی میباشند.

 

GIF89a:

   در این ویرایش یکی از رنگها میتواند به صورت کاملا شفاف (Transparent) باشد.از این ویژگی برای نا مرئی کردن پس زمینه تصاویر استفاده میشود (Transparent Background)  به این صورت که عکس روی هر زمینه ای که قرار بگیرد ، رنگ آن زمینه ، رنگ زمینه عکس خواهد شد.

 GIF87a :

   این ویرایش شامل گیف پویا (Animated GIF) می باشد.Animated GIF شامل تعدادی تصویر گیف معمولی می باشد که در فریم های پشت سر هم قرار میگیرد و یکی پس از دیگری نمایش داده میشود .این مجموعه که به صورت یک انیمیشن ساده می باشد در قالب یک فایل با پسوند GIF ذخیره میشود.

 در فایلهای GIF از الگوریتم فشرده سازی LZW استفاده میشود.

 

JPEG  :

نام کامل : Joint Photographic Experts Group

پسوند ها : , .jpe  .jpg , .jpeg , .jfif

کمپانی سازنده :

سال ساخت :

    فرمت JPEG از معروف ترين فرمت های ذخيره سازی تصاوير عکس برداری شده  ميباشد که در این حفظ کفیت دارای حجم بسیار کمی نیز می باشد.این فرمت دارای پالت رنگ 24 بیتی می باشد (16 میلیون رنگ).حجم فایلهای JPEG برای تصاویر ساده با تعداد رنگ کم معمولا بیش از حجم فایلهای GIF برای تصاویر مشابه می باشد اما برای تصاویر با تعداد رنگ زیاد مانند تصاویر منظره و کلا تصاویر عکس برداری شده ، فرمت JPEG در حالی که دارای کیفیت بالاتری هستند ، با ظرفیت کمتری نیز نسبت به فایلهای GIF ذخیره میشوند.

    در فرمت JPEG با وجود تعداد رنگ نسبتا زیادی که در پالت رنگ وجود دارد باز هم کیفیت تا حدی نسبت به تصویر اصلی افت میکند (مقداری از اطلاعات در حین فشرده سازی از بین میرود).

    از ویژگی های فرمت JPEG امکان فشرده سازی به میزان مورد نیاز می باشد.یعنی کاربر میتواند در هنگام ذخیره سازی کیفیت بالاتر و حجم بالا تر و یا کیفیت پایین تر را برای دستیابی به حجم کمتر انتخاب نماید.

   تصویر زیر پنجره JPEG Option از نرم افزار Photoshop را به هنگام ذخیره سازی یک فایل JPEG نشان میدهد.

 


پنجره JPEG Option از نرم افزار Photoshop

 

   در این پنجره میتوان تصویر را از حداکثر کیفیت (Quality = 12) تا حداقل کیفیت (Quality = 1) ذخیره سازی نمود.

 

EPS  :

 

نام کامل : Encapsulated PostScript

پسوند ها : .eps , .ps , .epsi

کمپانی سازنده :

سال ساخت :

 

فرمت EPS ، فرمت بسیار مهمی جهت انتقال فایلهای تصویری بین نرم افزار های گرافیکی می باشد.خصوصا جهت انتقال تصاویر خلق شده در نرم افزارهای گرافیکی برداری(Vector Graphic) مانند Corel Drow یا Adobe Illustrator  به نرم افزارهای گرافیکی نگاشتی (Bitmap Graphic) مانند Adobe Photoshop .

 

این فرمت شامل کد های پست اسکریپت می باشد که موقعیت و رنگ چهارگوش های سازنده تصویر را بیان میکنند.این کد ها در هنگام باز کردن تصاویر توسط نرم افزار گرافیکی ترجمه (Render) میشوند و از این طریق تصویری که در یک نرم افزار کرافیکی برداری ترسیم شده است با حفظ کیفیت خود وارد محیط یک نرم افزار گرافیکی نگاشتی میشود.

 

TIFF  :

 

نام کامل : Tagged Image File Format

پسوند ها : .tif , .tiff , .epsi

کمپانی سازنده : Aldus

سال ساخت :

 

   فرمت TIFF با دارا بودن بالا ترین میزان رنگ در پالت رنگ خود (32 بیت) قادر است فایلهای تصویری را بدون از بین بردن دیتا و به صورت اورجینال و البته با حجم های سیار بالا ذخیره کند.فرمت TIFF به صورت گسترده در نرم افزارهای ویرایش عکس مانند Adobe Photoshop مورد استفاده قرار میگیرد.

 

   فایلهای TIFF دارای قابلیت فشرده سازی نیز میباشند که البته کمتر از آن استفاده میشود چراکه هدف از استفاده از فرمت TIFF حفظ کیفیت می باشد و فشرده سازی آن باعت پایین آمدن کیفیت میشود.

 

   هر فایل TIFF دارای یک یا چند تگ (Tag) در سرباره (Header) خود می باشد که شامل مشخصات فایل و مشخصات فشرده سازی می باشد.

 

   از ویژگیهای مهم فایلهای TIFF حفظ لایه های طراحی نرم افزارهای گوناگون جهت ویرایش مجدد می باشد در این حال احتمال به هم ریختن ترکیب بندی یک فایل چند لایه در هنگام انتقال از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر وجود ندارد.

 

 

PDF  :

 نام کامل : Portable Document Format file

پسوند ها :  .pdf 

کمپانی سازنده : Adob

سال ساخت :

 

فرمت PDF که عموما به عنوان یک فرمت متنی شناخته میشود در حقیقت جزو فرمت های گرافیکی به حساب می آید.این فرمت که جهت انتشار فایلهای متنی بر روی وب به وجود آمد امکان استفاده از فونت های مختلف را بدون نگرانی از وجود یا عدم وجود فونت مربوطه روی دستگاه مقصد بوجود می آورد.

 

 

BMP  :

 نام کامل : BITMAP

پسوند ها :  .bmp

کمپانی سازنده : Microsoft

سال ساخت :

 

   BMP يك فرمت ساخته شده توشط كمپاني Microsoft ميباشد كه ميتواند در پالت رنگ خود 2 رنگ (1 بيت) ‏، 16 رنگ (4 بيت) ، 256 رنگ (8 بيت) ، 65536 رنگ (16 بيت) يا 16.7 ميليون رنگ (24 بيت) داشته باشد.فرمت BMP رنگ شفاف (Transparent) را نيز شامل ميشود.

 

   اين فرمت از نوع فشرده سازي نشده ميباشد بنابر اين فايلهاي BMP در مقايسه با فرمتهاي فشرده سازي شده حجم بسيار بيشتري اشغال ميكنند.براي محاسبه حجم فايلهاي BMP كه داراي 16 ميليون رنگ ميباشد از فرمول زير استفاده ميشود :

 

عرض بر حسب پيكسل طول بر حسب پيكسل 3

 

   بنا بر اين فايلهاي BMP  جهت انتقال تصاوير از طريق اينترنت مناسب نميباشد.شركت مايكروسافت اين فرمت را جهت قرار دادن تصاوير در پس زمينه (Back Ground) ويندوز بوجود آورد.

TARGA  :

 نام کامل : TARGA

پسوند ها :.tga

کمپانی سازنده  : Truevision

سال ساخت :1998

اين فرمت نيز از نوع فشرده نشده و با پالت رنگ 16 بيت 24 بيت و 32 بيت ميباشد و توسط اكثر برنامه هاي گرافيكي متداول باز ميشود.

  

Pict  :

 نام کامل : Pict

پسوند ها :.pic 

کمپانی سازنده  : Macintosh

سال ساخت :1989

 فرمت PICT فرمت استاندارد تصاوير در مكنتاش ميباشد و بسته به نوع نرم افزاري كه آن را خلق كرده است ميتواند برداري يا بيت مپ باشد.

 ايف فرمت توسط اغلب برنامه هاي گرافيكي مكنتاش قابل ويرايش ميباشد.

 

PBM  :

 نام کامل : Portable Bitmap Portable Pixmap _ Portable Graymap

پسوند ها :.pbm , .ppm , .pgm

کمپانی سازنده  : Macintosh

سال ساخت :1998

 همگي اين فرمت ها توسط PBMTools كه يك ست از نرم افزارهاي گرافيكي تحت Unix ميباشد ساخته ميشوند و توسط فتوشاپ نيز قابل ويرايش ميباشند.

  

PSD  :

نام کامل :

پسوند ها : .psd

کمپانی سازنده  : Adobe System Inc.

سال ساخت :1998

فرمت اختصاصي نرم افزار فتوشاپ ميباشد و در سيستم هاي مكنتاش و پنتيوم توسط اين نرمافزار قابل ويرايش ميباشند.

از ويژگي هاي اصلي فايلهاي PSD حفظ لايه هاي طراحي جهت ويرايش هاي آتي ميباشد.

همچنين برخي ديگر از فرمت هاي گرافيكي به شرح زير ميباشند :

 CGM

WPG

WMF

XPM و XBM

 

   لطفاً اگر اين مقاله را پسنديد ما را در Facebook لايك كنيد


 


66513337    ساعت كار : 9:30 الي 17:30 تلفن :   
66512703 تلفن آتليه طراحي :   
66518146 فكس :   
info@tehranvila.com ايميل :  

www.tehranvila.com

سايت اينترنتي :  

www.facebook.com/TehranVilaTechnicalOffice

0921-257 3372