• سیم کشی شبکه های Star
     

نوشته شده توسط : مهندس امير حسين گرشاسبي  (78/12/8)

كلمات كليدي : شبكه هاي استار ، كابل UTP ، كابل STP ، كابل CAT5 ، كابل CAT6 ، رك ، پچ پنل  ، هاب ، كابل هاي به هم تابيده ، تستر شبكه ، پريز شبكه ، كي استون باكس ، HUB , Network Tester , Repeater , RG45

در این نوع شبکه جهت کابل کشی از نوعی کابل هشت رشته به نام UTP یا STP استفاده میشود که همانند سیم های تلفن میباشند.

 

 

تصویر 3-1

کابل 8 رشته

 

در این کابل هر دو رشته از سیم ها به هم تابیده شده اند و به همین دلیل به آن زوج های بهم تابیده گفته میشود.

چنانچه پوشش این سیم ها فقط یک لایه PVC باشد به آن زوج های به هم تابیده بدون شیلد گفته میشود:

 

Unshelled Twisted Pair   (UTP)

 

از این نوع کابل جهت کابل کشی رو کار استفاده میشود.اما چنانچه نیاز به کابل کشی تو کار وجود داشته باشد و یا کابل برق از کنار کابل شبکه عبور کرده باشد جهت افزایش طول عمر کابل و نیز جلو گیری از پدیده القای الکتریکی از کابل های زوج های به هم تابیده شیلد دار استفاده میشود.که در این نوع کابل ابتدا سیم ها بوسیله یک غلاف آلیمینومی پوشانده شده سپس روی آن لایه PVC قرار میگیرد.

 

Shelled Twisted Pair (STP)

 

در این نوع شبکه سرعت بستگی به نوع تجهیزات استفاده شده دارد و میتواند از 10Mbps تا 1000Mbps متفاوت باشد اما نوع کابل کشی هیچ تفاوتی ندارد.

توجه : برای دستیابی به سرعت 100 بایستی از تجهیزات گروه 5 (CAT5) استفاده شود و برای دستیابی به سرعت 1000 بایستی از تجهیزات گروه 6 (CAT6) استفاده شود.

 

 در این نوع شبکه کارت های شبکه دارای درگاه ورودی RJ45 میباشند

 

تصویر 3-2

درگاه RJ45 در پشت کارت شبکه

 

در شبکه های Star وسیله ای به نام HUB در مرکز قرار میگیرد که بر روی آن تعدادی پورت RJ45 قرار دارد که کارت شبکه  هر یک از سیستم ها از طریق کابل اختصاصی خود به یکی از این پورت ها متصل میشود.

  

تصویر 3-3

قرار گرفتن هاب و سیستم ها

 

هر سیگنالی که از هریک از سیستم ها ارسال شود به هاب میرسد .هاب این سیگنال را دریافت کرده تقویت نموده و به تمام درگاه های دیگر ارسال میکند.بنا بر این در این نوع شبکه نیز علیرغم اینکه هر دستگاه دارای سیم اختصاصی خود میباشد اما ترافیکی که دستگاه در شبکه اعمال میکند به تمان شبکه اعمال میشود.به دلیل شکل ظاهری پخش شدن سیگنال از هاب این نوع شبکه به نام شبکه ستاره ای معروف میباشد.

 

منظور از در مرکز قرار گرفتن HUB یک مفهوم منطقی است نه یک واقعیت فزیکی.

 

نوعی از HUB ها که امروزه تقریبا جایگزین هاب های معمولی شده اند و به HUB Switch معروف میباشند هوشمند بوده و سیگنالی را که از یک سیستم دریافت میکنند تنها به سیستم مقصد ارسال میکنند و به این ترتیب ترافیک شبکه به طور محصوصی کاهش یافته و سرعت افزایش پیدا میکند.

 

تصویر 3-4

HUB

 هاب ها با تعداد پورت های مختلف در بازار وجود دارند (4-5-6-8-12-16-24و32پورت)که بر اساس نیاز قابل استفاده میباشند.

 جهت اتصال سیم 8 رشته به هاب یا کارت های شبکه از سوکتی به نام جک RJ45 استفاده میشود(RJ45 Jack) که این سوکت از طریق آچار مخصوص RJ45 به سیم ها پرس میشود.

  

تصویر 3-5

RJ45 Jack

 

تصویر 3-6

RJ45 Crimp

 

تصویر 3-7
جک RJ45 متصل به سیم UTP

در شبکه Star حد اکثر طول مجاز هر سیم 100 متر میباشد که جهت دستیابی به کیفیت و سرعت مطلوب توصیه میشود این طول از 85 متر تجاوز نکند.

 

در شبکه های Star میتوان از طریق اتصال دو هاب به یکدیگر شبکه را گسترش داد.این روش علاوه بر افزایش حداثر فاصله بین سیستم ها ، باعث صرفه جویی در مصرف سیم نیز میگردد.

 

 

تصویر 3-8

گسترش شبکه از طریق اتصال دو HUB به یکدیگر

 

در هنگام نصب دو هاب به یکدیگر باید توجه داشته باشیم که در کنار یکی از پورت های پشت هاب یک کلید با نام Uplink یا MDI/X نوشته شده است .این به این معنی است که جهت اتصال دو هاب به یکدیگر بایستی ابتدا کلید را در وضعیت Uplink قرار دهیم سپس یک سر سیم به این پورت و سر دیگر سیم را به یک پورت معمولی از هاب دوم متصل کنیم (توجه داشته باشد که تنها یک سر سیم باید به پورتی متصل باشد که در وظعیت Uplink پیکر بندی شده باشد)

 

تصویر 3-9

کلید MDI/X در پشت هاب

 

 

تصویر 3-10

پیکر بندی هابها برای اتصال به یکدیگر

 

 

چنانچه تعداد سیستم ها بسیار زیاد باشد میتوان هاب ها را از طریق یک هاب به یکدیگر متصل کرد.

 

 

تصویر 3-11

اتصال هاب ها از طریق یک هاب به یکدیگر

 

در شبکه های Star معمولا سیم کشی به این ترتیب صورت میگیرد که سیمی که از هاب برای سیستم آورده میشود مستقیما به پشت دستگاه وصل نمیشود بلکه ابتدا به یک پریز بر روی دیوار متصل میشود و سپس سیستم از طریق یک سیم رابط که هر دو سمت آن سوکت RJ45 قرار دارد به پریز متصل میشود.

هر پریز شبکه از یک جعبه پلاستیکی (Box) و یک مغزی مخصوص به نام Key Stone تشکیل میشود

 

تصویر 3-12

Box

 

تصویر 3-13

Key Stone

 

جهت پرس کردن سیم ها در داخل Key Stone نیز آچار مخصوصی به نام آچار Impact وجود دارد.

 

تصویر 3-13

RJ45 Crimp

 

چرا سیم های به تابیده شده:

ممکن است این سوال مطرح شود که چرا سیم های کابل های UTP و STP به یکدیگر تابانیده شده اند

علت این امر جلوگیری از پدیده است به نام هم شنوایی (Cross Talking) .این پدیده عبارت است از القای جریان در یک سیم به دلیل عبور جریان از سیم مجاور که باعث ایجاد پارازیت بر روی سیگنال ها و در نجیجه کند شدن و یا از کار افتادن شبکه میباشد.با تابانیده شدن سیم ها به یکدیگر و استاندارد خاص سیم کشی ارسال سیگنالها بر روی سیم ها به گونه ای صورت میگرد که پدیده هم شنوایی به حد اقل میرسد.

  

در هنگام انتقال اطلاعات از طریق شبکه ، اطلاعات به بسته های اطلاعاتی به نام Data Packet تقسیم میشوند.هریک ازاین بسته ها دارای سرباره ای میباشد (Header) که شامل مشخصات پکت میباشد.چنانچه در هنگام انتقال اطلاعات یکی از این پکت ها آسیب ببیند دستگاه مقصد قادر به بایابی آن نبوده بنابر این از طریق سرباره آن در خواست ارسال مجدد آن را به دستگاه مبدا میفرستد و آن بسته مجددا ارسال خواهد شد.هرچه تعداد این درخواست ها بیشتر باشد انتقال حجم معینی از اطلاعات کند تر صورت میگیرد.

 در شبکه های Star چنانچه در محلی نیاز به افزایش سیم وجود داشته باشد و یا پارگی در سیم رخ دهد جهت اتصال دو بخش کابل از RJ45 Barrel استفاده میشود.

  

تصویر 3-14

RJ45 Barrel

 جهت حصول اطمینان از صحت کابل کشی و برقراری کلیه اتصالات در سبکه از تستر های خاصی استفاده میشود که ساده ترین نوع آن Link Tester میباشد که میتواند کلیه اتصالات را به راحتی تست نماید.اکثر تستر های شبکه مجهز به پورت های تست BNC و RJ45 میباشند.

 

 

تصویر 3-15

Link Tester

چنانچه فاصله یک کامپوتر در شبکه های Star با سایر کامپیوتر ها بیش از 85 متر باشد جهت ارسال سیگنال به فواصل دور تر از وسیله ای به نام تکرار کننده (Repeater) استفاده میشود.این وسیله سیگنال را دریافت کرده و به میزان قابل توجهی تقویت نموده و مجددا ارسال مینماید.

تصویر 3-16

Repeater

 

   لطفاً اگر اين مقاله را پسنديد ما را در Facebook لايك كنيد


  مقالات آموزشی شبکه       

 

 


66513337    ساعت كار : 9:30 الي 17:30 تلفن :   
66512703 تلفن آتليه طراحي :   
66518146 فكس :   
info@tehranvila.com ايميل :  

www.tehranvila.com

سايت اينترنتي :  

www.facebook.com/TehranVilaTechnicalOffice

0921-257 3372

HOME  |  DOWNLOADS  |   ARTICLES   |   ABOUT US  |  CONTACT US