• چگونه سرعت ويندوز XP خود را افزايش دهيم.

نوشته شده توسط : مهندس امير حسين گرشاسبي (17/01/1392)

كلمات كليدي : افزايش سرعت ويندوز XP ، برطرف كردن كند شدن سيستم ، چگونه سرعت ويندوز XP خود را افزايش دهيم ، دلايل كند شدن كامپيوتر ، چرا ويندوز پس از مدتي كند مي شود ، چگونه ميتوان سرعت يك سيستم ضعيف را افزايش داد ، افزايش سرعت سيستم كامپيوتر به صورت نرم افزاري ، چه عواملي باعث افزايش سرعت كامپيوتر ميشوند ، ويروسيابي سيتم ، تميز كردن فن ها و گرد گيري كيس كامپيوتر ، پاك سازي سيستم از فايلهاي قديمي و بدون استفاده ، پاك كردن فايلهاي تمپ ، ديفرگ كردن سيستم ، تميز كردن رجيستري سيستم عامل

    احتمالاً شما هم بارها با افت سرعت كامپيوتر خود مواجه شده ايد. معمولاً با گذشت زمان از نصب ويندوز بر روي سيستم رفته رفته از كارايي كامپيوتر كاسته مي شود. سرعت بوت شدن سيستم عامل ، باز شدن برنامه ها و استفاده از آنها به مرور كاهش پيدا ميكند و عملكرد سيستم نسبت به روز هاي اول افت مي كند. موارد زيادي باعث مي شود تا نصب مجدد ويندوز را به تاخير بي اندازيم و با افت سرعت سيستم بساريم ولي آيا هيچ راهي وجود ندارد تا بدون نصب ويندوز بتوانيم سرعت سيستم خود را افزايش دهيم و مشكلات بوجود آمده در سيستم عامل خود را -حد اقل تا حدودي- برطرف كنيم ؟ در اين مقاله به توضيح مواردي مي پردازم كه ميتواند به شما كمك كند تا هميشه سيستم خود را در وظعيت مطلوب تري نگه داريد و بدون نياز به هزينه براي ارتقاي سخت افزاري از سيستم موجود بهترين بهره برداري را بكنيد.

 

1 - فن هاي سيستم خود را بازديد و تميز كنيد

   در داخل كيس شما چندين فن وجود دارد كه وظيفه ي خنك كردن بخش هاي مختلف سيستم شما را بر عهده دارند. معمولاً خاك و چربي زيادي بر روي پروانه ها و شبكه هاي فن هاي كامپيوتر جمع ميشود كه به شدت بر انتقال حرارت از آنها تاثير منفي ميگذارد. پاك كردن فن ها به صورت دوره اي تاثير بسيار زيادي بر روي كارايي سيتم شما مي گذارد. بنا بر اين پيش هر اقدامي درب كيس خود را باز كنيد و فن هاي سيستم را كاملاً تميز كنيد . براي اين كار بهتر است از يك فرچه ي كوچك و يك سيستم دمنده يا پمپ باد استفاده كنيد ولي اگر پمپ باد در اختيار نداشتيد از يك فرچه و جارو برقي براي خارج كردن قبار استفاده كنيد. سعي كنيد تا گرد و قبار و چربي به طور كامل از روي پره هاي فن و شبكه هاي سيستم آلومينيومي زير آن پاك شود.

   توجه داشته باشيد كه اكثر سيستم ها داراي چندين فن مي باشند. اصلي ترين فن بر روي CPU قرار دارد كه تميز كردن آن بيشترين اهميت را دارد و بعد از آن بايد فن كارت گرافيكي و فن پاور را تميز كنيد. در انتها كل سطح مادربورد و كارت هاي سيستم خود را نيز گرد گيري كنيد.

2 - سيستم خود را ويروسيابي كنيد

   از موارد اصلي كه باعث افت شديد سرعت در كامپيوتر مي شود ويروسي شدن سيستم است. اكثر ويروس ها علاوه بر آثار تخريبي متنوعي كه بر روي سيستم شما بوجود مي آورند باعث درگير كردن CPU و RAM سيستم شما ميشوند كه نتيجه ي آن كند شدن كامپيوتر مي باشد. براي جلوگيري از اين مشكل هميشه يك آنتي ويروس قوي بر روي سيستم خود نصب كنيد (ميتوانيد از اينجا آنتي ويروس رايگان مايكروسافت را دانلود و نصب كنيد - 32بيتي - 64 بيتي ) ، انتي ويروس خود را هر چند روز يكبار به روز (آپديت Update ) كنيد. هفته اي يكبار كل سيستم خود را با آنتي ويروس اسكن كنيد و هميشه به پيغامهاي آنتي ويروس خود توجه داشته باشيد. معمولاً اكثر آنتي ويروس ها در هنگام بروز مشكل  قرمز رنگ مي شوند و در شرايط طبيعي سبز هستند. اگر آنتي ويروس شما قرمز شده حتماً دليل آن را بررسي كنيد و پس از برطرف شدن مشكل كل سيستم خود را دوباره اسكن كنيد.

   به اين نكته ي بسيار مهم توجه داشته باشيد كه در بسياري از موارد پاك كردن ويروس پس از ويروسي شدن سيستم فايده ي زيادي ندارد و ممكن است مشكلات جانبي زيادي براي شما بوجود بياورد. پس هميشه توجه داشته باشيد كه يك آنتي ويروس قوي بر روي سيستم شما نصب باشد ، به روز شده باشد و فعال هم باشد تا سيستم شما ويروسي نشود.

3 - سيستم خود را پاك سازي كنيد (Disk Clean Up)

اين ابزار به شما اجازه مي دهد تا فايلهاي اضافه را به راحتي از روي سيستم خود پاك كنيد و به اين ترتيب سرعت سيستم خود را افزايش دهيد. به اين منظور مراحل زير را انجام دهيد :

1 - از منوي استارت سيستم خود گزينه RUN را انتخاب كنيد (يا كليد ويندوز و R را بزنيد )
2 - در پنجره باز شده گزينه ي ‍
CLEANMGR را تايپ كرده و كليد OK را بزنيد.
3 - پنجره ي برنامه ي Disk Clean Up باز ميشود. درايو C را انتخاب كنيد و كليد OK را بزنيد.

4 - حالا پنجره ي برنامه ي Disk Clean Up باز مي شود.

5 - صبر كنيد تا پنجره ي Disk Clean Up For C باز شود.

6 - همه ي گزينه ها را تيك بزنيد و كليد OK را بزنيد سپس صبر كنيد تا فايلهاي موقتي (Temporary) از روي سيستم شما پاك شود. اين كار تاثير به سزايي در افزايش سرعت سيستم شما خواهد داشت.
7 - اقدامات فوق را براي ساير درايو هاي سيستم خود تكرار كنيد.

به منظور تكميل عمليات پاكسازي سيستم از فايلهاي موقتي سه مورد زير را نيز انجام دهيد :

1 -  از منوي استارت سيستم خود گزينه RUN را انتخاب كنيد (يا كليد ويندوز و R را بزنيد )
2 - در پنجره باز شده گزينه ي %TEMP% را تايپ كرده و كليد OK را بزنيد.
3 - در پنجره ي باز شده تمام فايلها و پوشه ها را پاك كنيد.

4 - به صورت دوره اي رجيستري سيستم خود را تميز كنيد

ماهي يكبار با استفاده از نرم افزار هاي Registry Cleaner رجيستري سيستم خود را پاك سازي كنيد. موارد متعددي مي تواند باعث بروز مشكلات در رجيستري سيستم شما شود كه استفاده از برنامه هاي Registry Cleaner‌ بيساري از آنها را برطرف مي كند.

(ميتوانيد برنامه Registry.Clean.Expert.4.89 را از اينجا دانلود كنيد)

5 - برنامه هاي اضافه و بلا استفاده ي سيستم خود را پاك كنيد

   همه ي ما گاهي برنامه هايي را از اينترنت دانلود و نصب ميكنيم كه پس از نصب متوجه مي شويم برنامه ي مورد نظر ما نبوده اند . يا گاهي اوقات برنامه اي را فقط براي يكبار استفاده نصب مي كنيم اما پس از تمام شدن كارمان فراموش مي كنيم آن را از روي سيستم خود پاك كنيم. وجود برنامه هاي اضافه يا نا خواسته علاوه بر اشغال فضاي اضافي بر روي هارد مي تواند باعث كند شدن سيستم هم بشود. پس هر چند وقت يكبار به كنترل پنل برويد و گزينه ي Add Remove Program را انتخاب كنيد تا ليستي از نرم افزار هاي نصب شده بر روي سيستم خود را مشاهده كنيد. حالا برنامه هايي را كه ديگر به آنها نيازي نداريد انتخاب كرده و پاك كنيد. (اگر پس از حذف اين برنامه ها پشيمان شديد ميتوانيد از طريق System Restore دوباره سيستم را به حالت قبل برگردانيد).

   توجه داشته باشيد كه هرگز براي حذف يك برنامه از روي سيستم خود پوشه ي آن را پاك نكنيد بلكه حتماً از گزينه ي Add Remove Program در كنترل پنل استفاده كنيد.

6 - هارد خود را ديفرگ كنيد (Defragment)

   عمليات ديفرگ اطلاعات موجود بر روي هارد شما را مرتب مي كند ، فايلهاي مرتبط را كنار هم مي‌چيند و فضاي خالي بين آنها را پر مي كند. به طور ماهانه سيستم خود (مخصوصاً درايو C) را ديفرگ كنيد.

1 - از منوي استارت سيستم خود گزينه RUN را انتخاب كنيد (يا كليد ويندوز و R را بزنيد )
2 - در پنجره باز شده گزينه ي ‍
DFRG.MSC را تايپ كرده و كليد OK را بزنيد.
3 - كليد Defragment را بزنيد تا عمليات مرتب سازي آغاز شود.
4 - صبر كنيد تا عمليات به اتمام برسد.

7 - اجراي خودكار برنامه هاي Start Up را متوقف كنيد

   هر بار كه سيستم خود را استارت مي كنيد تعدادي از برنامه ها به طور خود كار شروع به فعاليت ميكنند و هر كدام از آنها بخشي از حافظه را اشغال كرده و بخشي از توانايي سيستم را درگير خود مي كنند و چنانچه تعداد اين برنامه ها افزايش يابد تاثير بيسار نا مطلوبي بر روي عملكرد سيستم شما مي گذارد.

بنا بر اين هر چند وقت يكبار سيستم خود را كنترل كنيد و جلوي اجراي خودكار برنامه هاي اضافي را بگيريد. به اين منظور مراحل زير را انجام دهيد.

1 - از منوي استارت سيستم خود گزينه RUN را انتخاب كنيد (يا كليد ويندوز و R را بزنيد )
2 - در پنجره باز شده گزينه ي ‍
MSCONFIG را تايپ كرده و كليد OK را بزنيد.
3 - گزينه ي Startup را از منوي بالا انتخاب كنيد.

4 - ليستي كه مشاهده خواهيد كرد برنامه هايي هستند كه به طور خود كار هنگام بالا آمدن سيستم شما اجرا مي شوند. هر كدام را كه لازم نداريد غير فعال كنيد (تيك كنار آن را بر داريد) مراقب باشيد تا آنتي ويروس خود را غير فعال نكنيد. هر چه تعداد برنامه هايي كه به طور خود به خود اجرا مي شوند كمتر باشد سيستم شما با سرعت بيشتري Boot ميشود و با سرعت بيشتري هم كار خواهد كرد. فراموش نكنيد كه برنامه هايي كه آنها را غير فعال مي كنيد از روي سيستم شما پاك نمي شوند بلكه فقط به طور خود كار اجرا نخواهند شد و هر گاه به آنها نياز داشتيد ميتوانيد آنها اجرا كنيد و يا حتي ميتوانيد دوباره با مراجعه به همين صفحه و تيك زدن گزينه ي مربوطه آنها را ليست برنامه هاي اجراي خودكار قرار دهيد.

9 - اگر سيستم شما داراي رم كمتر از 2 گيگابايت است از قابليت گرافيكي سيستم خود كم كنيد تا رم بيشتري به پردازش اختصاص يابد.

   سيستم شما همواره به طور خود كار بين قابليت هاي گرافيكي و سرعت پردازش سيستم تعادل برقرار ميكند . اما چنانچه سيستم شما داراي رم كمتر از 2 گيگابايت است بهتر است سيستم خود را وادار كنيد تا كمي از قابليت هاي گرافيكي كم كند تا رم بيشتري براي پردازش باقي بماند. اين كار تاثير خارق العاده اي بر روي سرعت سيستم ميگذارد (در مورد سيستم هاي با رم بالا اين تغيير سرعت چندان محسوس نخواهد بود بنا براين اگر سيستم شما داراي رم 2 يا بالاتر است نيازي به انجام اين مرحله نداريد)

1 - از My Computer خود پراپرتيز بگيريد و در صفحه ي باز شده در زير برگه ي Advance در قسمت Performance كليد Setting را بزنيد.


2- در پنجره ي باز شده تمام تيك ها بجز دو گزينه ي نشان داده در شكل زير را برداريد و كليد OK را بزنيد.

 

   لطفاً اگر اين مقاله را پسنديد ما را در Facebook لايك كنيد


 


66513337    ساعت كار : 9:30 الي 17:30 تلفن :   
66512703 تلفن آتليه طراحي :   
66518146 فكس :   
info@tehranvila.com ايميل :  

www.tehranvila.com

سايت اينترنتي :  

www.facebook.com/TehranVilaTechnicalOffice

0921-257 3372

HOME  |  DOWNLOADS  |   ARTICLES   |   ABOUT US  |  CONTACT US