سيم كشي استاندارد به منظور افزايش سرعت شبكه هاي كامپيوتري و جلوگيري از افت سرعت.

قسمت 2 ) نصب پريز شبكه (اتصال كي استون Key Stone به كابل شبكه)   :

نوشته شده توسط : مهندس امير حسين گرشاسبي  (92/1/26)

كلمات كليدي : چگونه سرعت شبكه خود را افزايش دهيم ، چه نكاتي را در سيم كشي رعايت كنيم  تا سرعت شبكه افزايش پيدا كند ، افزايش سرعت شبكه هاي كامپيوتري به صورت سخت افزاري ، چه مسائلي باعث كند شدن سرعت شبكه ها مي گردد ، چگونه شبكه ي خود را كابل كشي كنيم ، كابل كشي و سيم كشي استاندارد شبكه ، چه نكاتي در هنگام نصب پريز شبكه باعث افت سرعت ميشود ، روش استاندارد نصب پريز شبكه چيست ، چگونه كابل شبكه را به پريز شبكه و كي استون متصل كنيم تا سرعت بالاتري در انتقال اطلاعات داشته باشيم.

پريز شبكه از بخشهاي حساس و تعيين كننده در شبكه مي باشد. انتخاب صحيح پريز و نصب استاندارد و درست آن يكي از مواردي است كه مي تواند تضمين كننده سرعت مناسب در شبكه شما باشد.

معمولاً پريز هاي شبكه از چند بخش مجزا تشكيل مي شوند. چنانچه پريز توكار باشد شامل يك جعبه يا باكس است كه قبل از گچ كاري در داخل ديوار كار گذاشته مي شود. بخش اصلي پريز شبكه كي استون Kay Stone نام دارد كه كابل شبكه به آن متصل مي شود. پس از پرس شدن كابل شبكه به Key Stone يك صفحه پلاستيكي به آن متصل ميشود و در نهايت اين صفحه پلاستيكي به باكس پيچ مي شود و در نهايت چيزي كه روي ديوار ديده مي شود همين صفحه پلاستيكي است كه به آن فيس پليت Face Plate گفته مي شود.

در پريز هاي رو كار باكس به صورت يك جعبه ي خارجي با پيچ و رولپلاگ به ديوار متصل مي شود. Key Stone به سيم پرس شده و در نهايت درون باكس قرار مي گيرد .

Key Stone بخش اصلي پريز شبكه را تشكيل مي دهد و انتخاب نوع صحيح آن اهميت زيادي دارد. براي شبكه هاي با سرعت 1000 حتماً از پريز CAT6 و براي شبكه هاي با سرعت 100 از پريز شبكه CAT5 استفاده كنيد. كي استون ها داراي دو نوع هستند. براي پرس كردن سيم در داخل نوع اول نياز به هيچ ابزاري نداريد و خود كي استون داراي در پوشي است كه سيم ها را پرس مي كند . در نوع دوم براس پرس كردن سيم در داخل Key Stone نياز به آچار پانچ مخصوص داريد. پيشنهاد من به شما استفاده ي هميشگي از نوع دوم است. در اين نوع از Key Stone ها سيم ها با فشار و قدرت بسيار بيشتري نسبت به نوع اول پرسي مي شوند و درنتيجه يك اتصال بسيار محكم تر و پايدار تر بوجود مي آيد و احتمال برزو اتصالي ، قطعي يا افت سرعت كاهش پيدا مي كند. قيمت اين نوع پريز ها كمي بيشتر از نوع اول است ولي باور كنيد كه ارزشش را دارد. اگر قرار است يك نصاب حرفه اي شبكه باشيد بايد ابزار كار خود را تكميل كنيد پس حتماً يك آچار پانچ شبكه تهيه كنيد.

KJ-C5090-BK-sm.jpgKJ-before2.jpg

 

ذكز اين نكته هم ضروري است كه در برخي از انواع فيس پليت ها كه به فيس پليت شاتر دار معروف هستند هنگامي كه كابل رابط (Patch Cord) به آنها متصل نيست و سوكت RJ45 به داخل كانكتور فرو نرفته است درپوشي پلاستيكي با فشار فنر روي كانكتور را مي پوشاند. اين باعث مي شود تا گرد و خاك روي كانكتور ننشيند و در هنگام استفاده بازده بيشتر باشد. پس در هنگام انتخاب فيس پليت سعي كنيد كه تا از نوع شاتر دار آن تهيه كنيد و چنانچه فيس پليت هاي شما شاتر دار نبود حتماً قبل از اتصال كابل رابط به پريز ، داخل پريز را با اسپري كونتاكت شور تميز كنيد.

اما پس از انتخاب پريز مناسب نوبت به نصب و اتصال صحيح آن مي رسد. اشتباه رايج در نصب پريز لخت كردن بيش از اندازه ي روكش PVC بيروني كابل است. بسياري از نصاب ها (مخصوصاً برق كارهايي كه قصد نصب شبكه دارند) براي سهولت در نصب پريز اقدام به برداشتن بيش از اندازه ي روكش PVC بيروني كابل مي كنند و تاب سيم ها را بيش از اندازه باز مي كنند. اين امر تاثير بسيار منفي بر روي عملكرد شبكه مي گذارد. توجه داشته باشيد كه تابيدگي سيم ها در كابل شبكه به منظور جلوگيري از ايجاد پديده ي همشنوايي (Cross Talking) انجام شده است و باز كردن بيش از اندازه ي اين تاب با افزايش ميزان همشنوايي باعث افت سرعت شبكه مي شود. توجه داشته باشيد كه حد اكثر ميزان لخت كردن روكش PVC نبايد از 2.5 سانت بيشتر باشد.

در ادامه به شرح روش صحيح نصب Key Stone  خواهم پرداخت :

1 ) براي شروع بايد حدود 5/2 سانتي متر از روكش PVC بيروني كابل را برداريد.

 چنانچه براي لخت كردن قلاف از آچار لخت كن استفاده مي كنيد آن را يك دور كامل دور كابل نچرخانيد چون باعث آسيب ديدگي روكش PVC سيم ها و افت سرعت مي شود و چنانچه از كاتر استفاده مي كنيد مراقب رو كش سيم ها باشيد تا آسيب نبيند.

punchdown-step1-sm.jpgpunchdown-step2-sm.jpgpunchdown-step3-sm.jpg

 

2 ) تاب سيم ها را از هم باز كنيد و كابل را در انتهاي Keystone قرار دهيد. توجه داشته باشيد كه انواع مختلفي از كي استون ها وجود دارد و شركت هاي مختلف محصولات خود را با اندكي تفاوت در ترتيب رنگها مي سازند اما همه ي آنها بر روي بدنه ي كي استون ليبل هاي كوچكي مي چسبانند كه بر روي آنها ترتيب رنگها نوشته شده است. هميشه براي نصب شبكه ي خود از استاندارد 568B استفاده كنيد. (البته مي توانيد كل سيم كشي خود را با استاندارد 568A هم انجام دهيد منتها چون كابلهاي رابط شبكه Patch Cord كه در ايران موجود هستند همگي داراي استاندارد 568B هستند شما هم در كل شبكه ي خود از استاندارد 568B استفاده كنيد) سيم هاي از هم باز شده را با ترتيب رنگ مشخص شده خم كرده و بر روي شيار كانكتور هاي كي استون قرار دهيد و با انگشت شست هر دو دست كمي به سمت داخل فشار هيد . دقت نماييد اگر در ترتيب رنگها اشتباه كنيد شبكه ي شما كار نخواهد كرد.

punchdown-step4aa-sm.jpgpunchdown-step4ab-sm.jpgpunchdown-step4b-sm.jpg

 

3 ) با استفاده از آچار پانچ سيم ها را به داخل شيار ها پرس كنيد . توجه داشته باشيد كه يك سوي آچار پانچ داراي تيغه اي است كه در هنگام پرس ، اضافه ي سيم را قطع مي كند (اين سمت در شكل با فلش نشان داده شده است) حتماً دقت كنيد كه اين سمت آچار در هنگام پرس بايد به سوي بيرون كي استون باشد وگر نه سيم را از داخل قطع خواهد كرد. اگر بعد از پرس كردن اضافه ي سيم قطع نشد يكبار ديگر سيم را پرس كنيد و اين بار آچار را كمي به سمت بيرون متمايل كنيد. اگر باز هم سيم قطع نشد چند بار با دست آنرا بچرخانيد تا جدا شود. چنانچه آچار شما داراي تيغه در يك سمت خود نيست پس از پانچ كردن اضافه ي سيم را با سيم چين كوچك بچينيد فقط دقت كنيد كه حتماً اين كار را يكي يكي انجام دهيد چون اگر سيم ها را دو تا دو تا قطع كنيد ممكن است دو انتهاي سيم ها به هم بچسبند و پريز را از كار بي اندازند. (اگر در هنگام تست كردن شبكه با تستر روشن شدن يكي از LED ها در يك سمت تستر باعث روشن شدن دو LED در سمت ديگر تستر با نور كم مي شود دليل آن اتصالي دو سيم شبكه به يكديگر است كه اغلب اوقات اين اتصالي در پريز رخ مي دهد)

punchdown-step6-sm.jpgpunchdown-step5-sm.jpgpunchdown-step7-sm.jpg

 

 

   لطفاً اگر اين مقاله را پسنديد ما را در Facebook لايك كنيد


 


66513337    ساعت كار : 9:30 الي 17:30 تلفن :   
66512703 تلفن آتليه طراحي :   
66518146 فكس :   
info@tehranvila.com ايميل :  

www.tehranvila.com

سايت اينترنتي :  

www.facebook.com/TehranVilaTechnicalOffice

0921-257 3372

HOME  |  DOWNLOADS  |   ARTICLES   |   ABOUT US  |  CONTACT US