سيم كشي استاندارد به منظور افزايش سرعت شبكه هاي كامپيوتري و جلوگيري از افت سرعت.

قسمت 3 ) كابل كشي   :

نوشته شده توسط : مهندس امير حسين گرشاسبي  (92/1/26)

كلمات كليدي : چگونه سرعت شبكه خود را افزايش دهيم ، چه نكاتي را در سيم كشي رعايت كنيم  تا سرعت شبكه افزايش پيدا كند ، افزايش سرعت شبكه هاي كامپيوتري به صورت سخت افزاري ، چه مسائلي باعث كند شدن سرعت شبكه ها مي گردد ، چگونه شبكه ي خود را كابل كشي كنيم ، كابل كشي و سيم كشي استاندارد شبكه.

اولين لازمه ي يك كابل كشي خوب در اختيار داشتن كابل مناسب و با كيفيت است. امروزه در بازار كابلهاي شبكه با ماركهاي يكسان اما با كيفيت هاي بسيارمتفاوت و البته قسمت هاي متفاوت عرضه مي شود. مثلاً كابل با مارك Belden كه بر روي بسته بندي همگي آنها مشخصات يكسان درج شده است داراي كيفيت هاي بسيار متفاوتي هستند. معمولا تشخيص كيفيت كابل نيازمند تجربه ي بسيار زيادي است ، وزن بسته ، كيفيت روكش PVC ، قطر كابل ، قطر سيم ها با روكش و بي روكش و حتي كيفيت بسته بندي از مواردي هستند كه مي تواند نشان دهنده ي كيفيت كابل باشند. اما راحت ترين راه براي اطمينان از داشتن يك كابل با كيفيت خريد از مراكز معتبر تجهيزات شبكه مي باشد.

در هنگام تهيه كابل شبكه حتماً توجه داشته باشيد كه اگر قرار است كابل شبكه در داخل داكت با كابل برق دركنار هم قرار كيرند يا اگر قرار است سيم كشيتان توكار باشد بهتر است از كابل هاي شيلد دار (STP) استفاده كنيد . اين نوع از كابل ها داراي يك لايه ي الياف فلزي بافته شده در زير روكش PVC مي باشند. در زير اين لايه هم يك لايه ي نايلوني قرارگرفته كه از سيم ها محافطت مي كند. وجود اين لايه ي فلزي بافته در اطراف سيم ها باعث مي شود تا ميدان مغناطيسي اطراف سيم هاي برق بر روي كابل شبكه تاثير نگذارد. البته توجه داشته باشيد كه حتماً بايد اين الياف فلزي از يك سمت كابل به سيم ارت ساختمان (Earth) متصل شود تا الكتريسيته ي ساكن جذب شده در آن تخليه شود و اگر اين اتصال صورت نگيرد عملاً استفاده از كابل شيلد دار نه تنها مفيد نخواهد بود بلكه ممكن است تاثير منفي هم داشته باشد.

براي نصب شبكه با سرعت 1000 از كابل CAT6 و براي شبكه با سرعت 100 از كابل CAT5 استفاده كنيد.البته براي شبكه هاي با سرعت 100 مي توانيد از كابل CAT6 استفاده كنيد.

در هر دو نوع شبكه با سرعت 100 يا 1000 حداكثر طول مجاز سيم از هاب تا كامپيوتر نبايد از 80 متر بيشتر باشد . (توصيه ي من به شما اين است كه براي دستيابي به سرعت مطلوب از 60 متر تجاوز نكنيد). هميشه سعي كنيد تا محل نصب هاب ورك را درجايي انتخاب كنيد كه نسبت به كامپيوتر ها حالت مركزيت داشته باشد تا طول سيم كشي ها كاهش پيدا كند. چنانچه در جايي فاصله ي يكي از كامپيوتر ها بگونه اي بود كه طول كابل بيشتر از 80 متر مي شد بايد در ميان راه از يك رپيتر Repeater يا يك هاب استفاده كنيد تا سيگنال را تقويت كند.

سيم كشي شبكه بايد يك تكه باشد. يعني سيم بايد از پچ پنل تا پريز به صورت يك تكه كشيده شود.اگر در جايي نياز به اتصال دو كابل به يكديگر داشتيد هرگز از لنت و اتصال به سبك سيم تلفن استفاده نكنيد بلكه حتما بايد ابتدا به هر دو كابلي كه قرار است به هم متصل شوند يك جك RJ45 پانچ كنيد سپس با استفاده از يك بَرِلِ RJ45 اين دو كابل را به هم متصل كنيد.

در طول سيم كشي بسيار مراقب باشيد تا كابل شما تاب و گره نخورد و له نيز نشود. هرگاه كه قرار است كابل را از سوراخ ديوار رد كنيد حتماً يك نفر از داخل اتاق كابل را آزاد كند و نفر دوم از اتاق ديگر كابل را بكشد.

در هنگام كابل كشي حتماً از همان ابتداي كار بر دو سوي هر كابل نصب شده شماره سيم نصب كنيد تا در پايان كار نيازمند صرف كردن زمان اضافه براي پيدا كردن سيم ها نباشيد.

   لطفاً اگر اين مقاله را پسنديد ما را در Facebook لايك كنيد


 


   

دفتر فني تهران ويلا :


تلفن : 66513337-66512703
فكس : 66516209
E-mail : info@tehranvila.com
Web Site : www.tehranvila.com

HOME  |  DOWNLOADS  |   ARTICLES   |   ABOUT US  |  CONTACT US